Система давньоримської освіти формувалася головним чином під впливом грецьких освітніх практик. Освіта набула значення на заході Римської республіки і на світанку Римської імперії.

Згідно давньоримської культури фізична і моральна освіта дитини починалася під суворим наглядом і керівництвом батьків. Освітянська система була спрямована на перетворення дитини в сильного, здорового, релігійного і відповідального громадянина. Дитина вчилася законам слухняності, скромності мови, знань і впевненості в своїх силах, доброчесності і важливості освіти.

Частиною давньоримського освіти було також навчання дівчаток кулінарної майстерності, в’язання та шиття. Дівчинку вчили також читанню та письму. У той час як хлопчиків батьки вчили орати, сіяти і збирати врожай. Крім цього хлопчиків навчали плаванню, боксу і фехтуванню, навичкам управління домашнім господарством. Як і дівчаток, хлопчиків навчали також читанню і письму. На відміну від дівчаток хлопчиків навчали законам культури стародавнього Риму.

Давньоримські аристократи приділяли велике значення освіті. Вони намагалися дати своїм дітям найкращу класичну освіту і наймали освічених грецьких рабів і проповідників для навчання своїх дітей. Бідняки не могли забезпечити своїх дітей класичною освітою і дозволяли лище навчити їх читанню та письму.

Школи стародавнього Риму були представлені у вигляді однієї кімнати, розділеної фіранкою. Початкові школи були засновані в середині четвертого століття до нашої ери. У цих школах дітей готували до життя в суспільстві і навчали основним необхідним навичкам. Діти відвідували початкову школу до 12 років. Вони навчалися там читати, писати і основним математичним діям.

Заняття в школі починалися на світанку і тривали до сутінків з короткою перервою на обід. Маленьким дітям книг не видавали. Вони заучували уроки напам’ять. Основним математичним діям навчали на рахівничках. Діти вчилися писати паличками на вощених дощечках, і після певних успіхів їм давали папір, виготовлений за давньою єгипетською технологією. Для письма на папері використовували перо і чорнило з каучуку і сажі, а також чорнило восьминога.

Після закінчення початкової школи освіта дівчат завершувалася. Подальша освіта було доступна тільки хлопчикам. Це пояснювалося тим, що дівчаткам можна було виходили заміж після дванадцятирічного віку, тоді як хлопчики могли одружуватися тільки з чотирнадцяти років. Хлопчики вивчали медицину, ораторське мистецтво, читали наукові праці Цицерона. Вони також вивчали грецьку граматику, літературу, музику й астрономію. Стародавні римляни вчили підростаючих дітей вмінню говорити на публіці і навичкам переконання – риториці.

У стародавньому Римі не було громадських шкіл. Були тільки приватні платні школи, в яких дітей могли навчати тільки багатії.