Ми вже писали про інноваційну школу Saunalahti у Фінляндії. Багато читачів зацікавилися не тільки школою, а системою освіти у Фінляндії, яка у викладацьких колах стала предметом цікавих дискусій.

За останні десять років фінська школа практично стала ім’ям загальним. Глибинна реформа системи освіти дозволила багаторазово підвищити середній рівень учнів і говорити про “фінське освітнє диво”. І хоча в останні роки позиції Фінляндії в міжнародних рейтингах похитнулися, країна продовжує залишатися прикладом для наслідування.

шкільна бібліотека у Фінляндії

На радість критикам “занадто розслабленої” системи навчання, Фінляндія вперше за весь час існування освітнього рейтингу PISA (Міжнародна програма з оцінки освітніх досягнень учнів), скотилася з верхніх позицій за межі першої десятки. По-перше, вплинула економічна криза. По-друге, дало про себе знати слабке місце, на яке довгий час вказували педагоги – математика. Навіть будучи на вершинах освітніх рейтингів, фінські школярі стабільно провалювалися на міжнародних олімпіадах з математики.

У середній школі зазвичай викладають тільки арифметику в її побутовому ракурсі, алгебра починається лише в старших класах. PISA ж тестує 15-річних – якраз на стику цих рівнів, і в дослідженні 2012 року акцент був саме на математиці. Так що Фінляндія відразу залишилася позаду майже всієї Південно-Східної Азії.

Зниження рейтингу, можливо, пов’язано і з освітнім туризмом. У попередні роки Фінляндія фактично була місцем паломництва для вчителів і чиновників від освіти з усього світу. І справа навіть не в тому, кому цей обмін досвідом допоміг більше – деякі місцеві фахівці вважають, що міжнародне співробітництво перетягнуло на себе ресурси, які повинні були піти на розвиток і доопрацювання системи.

Зрештою, “фінське освітнє диво” сталося не за один день. На нього було потрібно близько 30 років кропіткої роботи, яка і до 2012 року, очевидно, ще не була закінчена.

Провал на останньому тестуванні PISA нагадав фінам про те, що не можна зупинятися на досягнутому. Попередні дані по двом з трьох предметів дозволяють сподіватися, що Фінляндія повернеться в першу десятку.

Легендарність фінської шкільної освіти має й інший бік. Коли її секрет намагаються звести до якогось списку особливостей, неминуче випливають зовсім інші деталі, наприклад, оформлення конкретної класної кімнати або набір додаткових предметів окремого навчального закладу. У Фінляндії школи занадто автономні, щоб концентруватися на таких дрібницях. Набагато важливіші базові принципи і те, як далеко простирається їх дія.

Довіра

Основний принцип фінської освітньої реформи – взаємна довіра. Вчителі довіряють системі, слідуючи новим і, на перший погляд, не завжди логічним методикам. Держава довіряє викладачам: не влаштовує ніяких інспекцій та перевірок, максимально скорочує звітність. Учні та вчителі довіряють один одному: домашні завдання і контрольні зведені до мінімуму, а значить і для всякого фаворитизму на кшталт улюбленців або “свого” класу місця практично немає. Зрозуміло, що своєю життєздатністю такий підхід багато в чому зобов’язаний загальному низькому рівню корупції в країні, але цілком списувати це на менталітет теж невірно.

Свобода

На початку 90-х міністерство освіти повністю перебудувало ставлення до шкільних програм. На державному рівні регламентуються тільки ключові компетенції. А як саме їх викладати визначається вже на місцях. Учитель сам вирішує, як будувати уроки – особливо це помітно в молодших класах, де ще немає педагогів «предметників» і один вчитель веде клас кілька років, довільно змішуючи дисципліни.

старшокласники Фінляндії

Старшокласники самі вибирають своє навантаження: трирічну програму можна як розтягнути на чотири роки, так і пробігти за два. У цей період можна зробити вибір на користь академічного або, навпаки, прикладного навчання. З першим простіше вступити до університету, друге – дає професію відразу після закінчення школи. При цьому, як правило, одне не виключає іншого: якщо в школі є обидва напрямки, то ніхто не забороняє ходити на предмети з обох. Взагалі, вся система налаштована так, щоб навчання можна було продовжувати завжди.

Професіоналізм

Всі ці довірчі відносини і свобода стали можливими завдяки тому, що з 80-х років держава повністю переформатувала професію викладача – зробила її творчою, бажаною і, що важливо, добре оплачуваною.

Працювати в школі дозволяють тільки з дипломом магістра педагогіки або свого предмета (для середніх і старших класів). Потрапити в університет непросто – на викладацькі спеціальності конкурс перевищує 10 осіб на місце.

Підготовка педагогів чимось нагадує інтернатуру в навчальному госпіталі – чимало часу вони проводять або викладаючи, або спостерігаючи, як це роблять інші. Кожен такий урок закінчується аналізом роботи з іншими студентами і професором. Один з ключових принципів – уникати монологу – для цього є підручники. Мета вчителя – прищепити звичку думати. Він задає хід самостійної роботи, модерує дискусію, формує інтерактивний навчальний процес. Найчастіше він знаходиться в класі тільки для того, щоб допомагати тим, хто відстає.

Рівність

Рівність в фінських школах зведено до абсолюту. Тих, хто відстає, підтягують усіма силами (критики системи стверджують, що в результаті школі нічого запропонувати обдарованим учням). Діти з обмеженими можливостями займаються разом з усіма. Ніяких поглиблених класів, ніякої сортування на “сильні” і “слабкі” групи. Харчування безкоштовне, а вчителі, учні та адміністрація часто їдять в одному приміщенні.

фінські школярі

Не так давно батькам дозволили відправляти дітей в будь-яку школу, а не тільки за місцем проживання. Але це не дуже популярно, адже особливих відмінностей між навчальними закладами немає, тому і вчитися далеко від дому просто немає сенсу. Приватних шкіл в країні дуже мало, і ці школи або зосереджені навколо особливих методик викладання, або роблять базовою іноземну мову.