Кінотеатр, ігрові кімнати, майстерні, зали для посиденьок… Де це? У новій бібліотеці Oodi в Ґельсінки…

Найцікавіше: все це – безкоштовно!

кінотеатр бібліотеки Oodi в Гельсінки

А ще в бібліотеці є: зали для лекцій і масових заходів, ресторан для сімейних зустрічей і дружніх вечірок, зелений куточок для відпочинку, студії аудіо- і відеозапису, майстерні з комп’ютерами, 3D-принтерами і навіть, швейними машинками і електро-інструментами, користуватися якими може кожен, навіть іноземець. Ніхто не питатиме у Вас документів.

Це все знакохиться на 1-2 поверсі “будівлі знань”.

бібліотека Oodi у Фінляндії

Сама ж бібліотека розмістилася на 3-му поверсі, де є читальні зали з унікальним книжковим фондом, я кому зібрані періодичні видання на 17 мовах світу.

бібліотечні зали Oodi

В залах створені всі умови для комфортного читання. Навіть, якщо до бібліотеки прийде молода сім’я з немовлятами – то і для них є все необхідне: дивани і крісла, мікрохвильовка для підігріву їжі для дитини, навіть столи для сповивання.

кафе бібліотеки Oodi в Гельсінки

Для читачів доступні кафе, куди можна принести їжу з собою, причастуватися безкоштовним чаєм і кавою, скористуватися wifi.

читачі центральної бібліотеки Oodi, Фінляндія

Не дивно, на відкриття бібліотеки вишикувалася черга майже в 100 метрів, що нагадало б якийсь розпродаж. Але ні, фіни – нація, яка дуже любить читати ще змалку. Йдучи до школи, вони вже вміють читати, адже вже мають електронний читацький квиток, з яким їм доступні 63 дитячих бібліотеки Фінляндії.

Зала бібліотеки Oodi в Гельсінки

Про шанобливе відношення фінів до читання говорить і той факт, що бібліотеку Oodi збудували біля Парламенту Фінляндії на Громадянській площі. Сталася ця подія 5 грудня 2018 року, напередодні 101-го Дня Незалежності країни.

лобі бібліотеки Oodi

Триповерхова будова нової бібліотеки стане доповненням культурно-медійного простору столиці, до якого входять Будинок Музики, палац “Фінляндія”, приголомшливий приклад архітектури XXI століття – Sanoma House і музей сучасного мистецтва Kiasma.

бібліотека Oodi і парламент в Гельсінки

Як бачимо, уряд країни дбає про своє майбутнє покоління, яке змалку починає цікавитися і наукою, і ремеслом. Таку цікавість керівництво підкріплює неаби яким фінансовим вкладенням – лише будівництво бібліотеки обійшлося у $100 млн., а щорічні витрати сягнуть $8 млн.

Будування бібліотеки Oodi в Гельсінки

Гігантський бібліотечний комплекс зводили три роки, а складається він з трьох поверхів по 5000 кв. метрів кожен. Завдяки величезним панорамним вікнам будівля забезпечується природним освітленням, а внутрішня обробка з натурального дерева дає не тільки особливу атмосферу затишку і тепла, але і наповнює простір тонким ароматом ялинки.

бібліотека Oodi - простора зала холу з дерева

Авжеж, у комплексі Oodi є свої заборони, але їх тільки три:
– не палити;
– не розпивати напої біля технічних засобів (і не тільки комп’ютерів);
– не спати в горизонтальному положенні (доречі, в інших бібліотеках країни це не забороняється), а от подрімати, сидячи в кріслі з книжкою в руках можна.
Можна навіть співати і танцювати, аби тільки це не заважало іншим.

роботи допомагають сортувати книги у бібліотеці Oodi

Щоденно бібліотеку відвідують близько 10 тис. читачів, які складають щорічний потік у 2,5 млн. відвідувачів. І за всим цим слідкують лише 54 працівника установи, адже їм допомагають доставляти, приймати і сортувати книги 5 роботів.

в бібліотеці Oodi собаки допомагають дітям вчитися читати

Уявляєте, в штаті співробітників бібліотеки є собаки, навчені уважно слухати, як дитина вчиться читати. Вони привчені терпляче сидіти біля малюка, який намагається читати по складах і терпляче його слухати! І це не жарт! Педагоги і психологи вважають, що за підтримки таких незвичайних слухачів навик читання у дитини сформується набагато швидше.

студія звукозапису бібліотеки Oodi в Фінляндії

Цікаво, що серед додаткових послуг бібліотеки є доволі незвичні. Серед них: прокат обладнання для будівництва і ремонту, спортивний інвентар, екіпірування або будь-який тренажер, музичні інструменти, аж до самих екзотичних, настільні ігри, комп’ютерну техніку, швейні машинки і навіть автотовари, починаючи з багажників і домкратів і закінчуючи дитячими кріслами. Всього в переліку потрібних інструментів, предметів і речей близько 30 тисяч найменувань, які кожен може взяти напрокат абсолютно безкоштовно! І ще дуже важливий факт – якщо потрібного перфоратора або лиж не опиниться в бібліотеці поруч з Вашим будинком, то Вам їх неодмінно доставлять у будь-яку точку країни і теж безкоштовно.

лабораторія бібліотеки Oodi в Гельсінки

Навіщо фіни так зробили? – спитаєте Ви. А хіба не зручно – просто взяти напрокат якийсь інструмент, який може знадобитися раз на рік у кращому випадку. А для того, щоб люди не захаращувати свої квартири і навколишнє середовище малозатребуваними інструментами і речами. Це ж так логічно!