Інноваційно змінили навчальний процес у школі Saunalahti фінського міста Еспоо. Придивімося, сама будівля виглядає незвично – спершу і не подумаєш, що це школа, вона більш схожа на музей сучасного мистецтва. Архітектори з Verstas Architects відійшли від нудного планування і поділу на класи.

класна кімната фінської школи

На 10,5 тисячах квадратних метрів знаходяться: початкова і середня школи, дошкільне відділення, будинок молоді, театральний зал, їдальня, бібліотека, спортивний зал і багато іншого.
Проект покликаний стимулювати спілкування і розвиток творчих здібностей у дітей і молоді, а головний акцент поставлений на культуру, мистецтво і фізичні здібності.

кімната для творчості фінської школи

Більшість уроків – командно-проектна робота, яка відбувається в розслабленій атмосфері. Кожна дитина сидить як хоче і де хоче, навіть спілкування між учнями під час уроку заохочується. На офісному стільці на коліщатках, яке відрегульоване за зростом школяра, можна відкотитися у будь-який кінець класу. Хто бажає – може прилягти на диван, підсунувши до себе приставний столик для ноутбука. Роль класної дошки виконує ноутбук, підключений до загальної мережі.

їдальня і сцена фінської школи

Їдальня – місце зустрічі всіх учасників освітнього процесу. Там знаходиться і сцена. Під час концертів, зустрічей, свят і фестивалів їдальня стає великим залом для глядачів.

їдальня фінської школи

Шкільне подвір’я максимально підготовлене для гуляння дітей на великій перерві. Воно поділене на майданчики для різних вікових груп.

шкільне подвір'я фінської школи

Вечорами школа перетворюється в дозвільний і спортивний центр для всіх жителів мікрорайону. Тут відкриваються майстерні, спортивні зали та клуби за інтересами.

шкільні майстерні фінської школи

Для оздоблення інтер’єрів та фасадів будівлі архітектори використовували екологічні природні матеріали, які створюють комфортну теплу атмосферу. Зовнішня цегляна кладка школи з навчальною метою покладена різними способами, місцями безладно, щоб дітям хотілося помацати цеглини.

цегляна кладка фінської школи

А там, де можна погратися і відволіктися (у вестибюлі, на сходових площадках), стіни розмальовані в яскраві кольори. У кожного класу свій хол особливого кольору, тому заблукати неможливо.

у шкільних коридорах фінської школи не заблукаєш

Відкриті простори тісно пов’язані з майданчиками внутрішнього двору, виділеними для кожної вікової групи, але є частиною єдиного цілого. Творці проекту навмисне не ставити паркани, щоб ніхто з дітей не відчув себе ізольованим, тому в школі двір відкритий. І, звичайно, немає ніяких охоронців і рамок металошукачів. Звичайно, є відеокамери, але заходи безпеки непомітні.

майданчики внутрішнього двору фінської школи

Взаємодії з навколишнім середовищем допомагають широкі вікна, які виходять на вулицю. Галереї для учнів розташовані уздовж вікон з виходом у шкільний двір. Так діти не відчувають себе замкнутими в чотирьох стінах.

хол з широкими вікнами фінської школи

У таких школах, які відійшли від класичної форми навчання, у дітей активно підвищується успішність і знижується кількість неврозів, властивих шкільному віку. Крім того, вони змінюють соціальну ситуацію в районі в цілому, тому що дають людям розвиватися в будь-якому напрямку в майстернях, клубах за інтересами та спортивних комплексах.