19 січня у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №5670 “Про мову”. Його автори пропонують розширити сфери використання української мови у державному та громадському житті, а також у ЗМІ.

20 січня законопроект надійшов на розгляд профільного комітету Ради. Авторами мовного стали 33 депутати з різних фракцій. Вони пропонують скасувати закон “Про засади державної мовної політики”. У тексті законопроекту пропонується зробити українську мову обов’язковою для всіх органів держвлади і місцевого самоврядування. Це стосується ведення засідань, оформлення документів, звернень громадян.

Українську мову пропонують зробити обов’язковою у дошкільних, шкільних, позашкільних і вищих навчальних закладах. При цьому в школах і садочках допускається використовувати мови нацменшин, а у ВНЗ це не передбачено. Навчання в університетах має вестися виключно українською, допускається виклад одного або декількох предметів на одній з офіційних мов ЄС.

Всі культурно-масові заходи мають проводитися виключно державною мовою. Іншомовні театральні вистави повинні супроводжуватися субтитрами українською мовою.

Фільми в Україні також можна буде знімати тільки українською. Допускається включення окремих реплік на інших мовах при наявності субтитрів.

Українську мову пропонується зробити обов’язковою для всіх ЗМІ. Передачі на інших мовах дублюються українською мовою. Телерадіокомпанія зобов’язана забезпечити синхронний переклад українською, якщо хтось із учасників програми говорить іншою мовою.

Електронні ЗМІ хочуть зобов’язати мати сторінку українською мовою, яка повинна завантажуватися користувачеві за замовчуванням.

Українська мова також позиціонується як головна мова друкарства і видавничої діяльності. Наклади іншими мовами не можуть бути більше тиражу українською мовою.

У сфері обслуговування (магазини, ресторани тощо) також є обов’язковим використання української мови.

За порушення закону нардепи пропонують штрафувати:
– від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400–6800 грн) – для офіційних органів і бюджетних організацій;
– від 200 до 300 мінімумів (3400-5100 грн) – у сфері освіти, науки і культури;
– від 400 до 500 неоподатковуваних мінімумів (6800-8500 грн) – для ЗМІ.

За спроби “впровадження в Україні офіційної багатомовності” може загрожувати кримінальна відповідальність, оскільки це прирівнюється до спроб повалення державного ладу (ст. 109 КК України). Публічна неповага до мови прирівнюється до наруги над державною символікою України (ст. 338 КК України). Стежити за виконанням закону будуть спеціальні мовні інспектори.