Зараз в Україні поки що діють 194 російськомовні школи. З вересня 2020 року всі середні школи в Україні мають перейти на українську мову викладання, згідно закону “Про освіту”, ухваленому Міністерством освіти і науки у 2017 році командою попереднього міністра освіти і науки Лілії Гриневич.

Новопризначений міністр освіти Ганна Новосад підтвердила, що її команда продовжує цю реформу і планує викорінити російськомовне викладання в школах. Перехід шкіл планують закінчити до 2023 року.

Пресслужба МОН пояснила, як російськомовні школи переходитимуть на українську мову та в яких випадках російська може залишитися основною в класі дитини.

Скільки зараз в Україні російськомовних середніх шкіл?

З 2014 року російських шкіл в Україні стало втричі менше. За даними МОН, у 2014-2015 навчальному році їх було 621, а в 2018-2019 – вже 194 (із них приватних – 43). Найбільше шкіл із російською мовою викладання залишається в Харківській (66), Запорізькій (35), Одеській (34) та Дніпропетровській областях (31). У Києві зараз працюють чотири російськомовні школи.

На україномовне викладання перейдуть тільки державні школи?

Ні, це стосується й приватних закладів освіти. Але невдовзі Верховна Рада має у другому читанні голосувати за законопроєкт “Про повну загальну середню освіту”, який дозволяє викладання будь-якою іншою мовою у приватних школах. Якщо закон ухвалять, діти в приватних школах можуть не навчатися українською мовою.

Що з учителями? Їх перевірятимуть на спроможність викладати українською?

Ті, хто раніше викладав російською мовою, мають пройти курс навчання української. Для вчителів природничо-математичних дисциплін обіцяють підготувати методично-тлумачний словник.

Чи можуть батьки залишити викладання російською мовою?

Тільки в окремих класах дошкільної та початкової освіти, якщо діти є представниками корінного народу чи національної меншини. З пʼятого класу навчання буде тільки українською мовою, але діти з рідною російською зможуть вивчати її в школі — вона може залишитися окремою дисципліною.