Студенти тепер платитимуть за пропуски, а абітурієнти — за ЗНО.

Шлях до вищої освіти тепер стане ще дорожчим. Кабінет Міністрів ухвалив кілька постанов, якими розширив перелік платних послуг. Розкривати гаманця доведеться ще на стадії Зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Три обов’язкові тести залишаться безкоштовними, але якщо випускник захоче писати тести з п’яти предметів, то за «наднормові» дисципліни доведеться викласти гроші. За повторну здачу тестів (наприклад, через рік) теж братимуть плату.

Довгий список платних послуг передбачено й для студентів. До переліку потрапили ламінація, ксерокопіювання, отримання другої вищої освіти, які вже давно є платними, а також «пеня» за пропущені заняття, послуги бібліотек у позаурочні години, курсантська або студентська форма. Щоправда, й за це в деяких вишах неофіційно вже давно беруть гроші. Наприклад, у КНУ ім. Шевченка пропуск однієї пари коштував студенту від 10 гривень, перездача заліку — 100 гривень, розповіла «УМ» студентка Наталя. Аліна, яка навчається в Національному авіауніверситеті, запевняє, що форму в їхньому ВНЗ і раніше купували. Тож нічого нового для себе в постановах Кабміну студенти не побачили.

А от що справді може боляче вдарити по кишені, так це спроба позбавити стипендії студентів за «трійку» в «заліковці». Таку ідею Міносвіти вже давно виношує і навіть звернулося до студентських організацій iз проханням самотужки підготувати проект постанови щодо скасування «зрівнялівки» у призначенні стипендій.

ДУМКА З ПРИВОДУ
Анатолій Ігнатович, президент Національного студентського союзу:

— У часи розгортання економічної кризи попередній уряд уже запроваджував у ВНЗ платні послуги. Після чого була піврічна кампанія, в результаті якої ту постанову було скасовано. Доречі, депутати від тодіш­ньої опозиції, а теперішньої влади активно підтримували студентство і казали, що неприпустимо латати бюджетні дірки за рахунок студентів. Зараз ми бачимо аналогічну ситуацію: влада помінялася, а методи залишилися тими самими. Звісно, студенти це не підтримують і мовчати не будуть: ми маємо намір звертатися до народних депутатів, щоб вони готували подання в Конституційний Суд iз метою призупитинити дію цієї постанови.

Із приводу стипендій міністр освіти Дмитро Табачник дійсно звернувся до Всеукраїнської студентської ради при МОН, але навіть вона цієї ідеї не підтримала. Бо фактично руками студентів хочуть частину спудеїв узагалі позбавити стипендій. Ідея така: людина, яка має бодай одну «трійку» в «заліковці», не отримуватиме «зарплату». Але це призведе лише до зростання хабарництва у ВНЗ, бо у викладачів тепер буде ще й такий аргумент! Або інший момент: є студенти, їх близько 10 відсотків, які навчаються на «відмінно», але, наприклад, не можуть скласти фізкультуру. То що ж, позбавити їх стипендії? Зараз діє цілком справедлива система: отримуєш середній бал, більший за 4,0, — отримуєш стипендію. А відмінників можна стимулювати й інакше, а не за рахунок інших студентів.

Уряд вирішив відродити військово–патріотичну спортивну гру «Зірниця» і надати їй статус всеукраїнської. Це, на думку урядовців, «сприятиме формуванню у дітей почуття честі, гідності, любові до Батьківщини та готовності до її захисту». В якому вигляді буде відроджено найвідоміший школярський квест радянської доби — наразі не повідомляється.

Ліна КУШНІР, Україна молода