Школярі вчитимуться 12 років, а ПТУ стануть центрами регіональної освіти, — розповів під час поїздки до Черкас міністр освіти і науки Сергій Квіт.

Прийнятий не так давно Закон «Про вищу освіту» та інші урядові ініціативи часто викликають багато запитань як у викладачів, так і у студентів. Почути відповіді на частину з них iз вуст профільного міністра днями отримали змогу освітяни Черкащини. Про те, які новації чекають найближчим часом нашу освіту, дізналася і кореспондент «України молодої».

Головною темою розмови міністра із черкаськими освітянами стали новації, які найближчим часом очікують українські виші. «Я приїхав розповісти про новий Закон «Про вищу освіту», його імплементацію, реформування освіти і науки в Україні», — повідомив міністр під час зустрічі з черкащанами. Зокрема, він зазначив, що після проведених перевірок уже до кінця навчального року в Україні буде закрито кілька десятків, а може, й сотня ВНЗ та їхніх філій. «Ніяких рознарядок на такі закриття немає, але ми ставимо вишам питання, як вони можуть надавати якісну освіту, якщо в них, наприклад, є 120 студентів? У переважній більшості в них немає на це чіткої відповіді», — пояснює Сергій Квіт. І додає, що студенти ліквідованих вузів під час такого реформування не постраждають — їх переведуть в університети, кращі за ті, де вони навчалися.

З викладачами, наголошує пан міністр, буде складніше. Бо викладачі є різні, а вузи хочуть брати кращих. Тож частина лишається «за бортом». Такі ж проблеми виникають і в інших співробітників вишів. Утім, як зазначив Сергій Квіт, він звертається до ректорів вузів, аби такі питання врегульовувати, тож соціальної напруги вдається уникати. Як і після скорочення пенсій для працюючих пенсіонерів — звільнення викладачів поважного віку, які розпочалися, він назвав не драматичними, бо на їх місце заступають молоді кадри.

Зупинився пан міністр і на виплаті студентських стипендій. За його словами, їх не будуть зменшувати, однак із часом їхня вага зростатиме. «Вважаю, що стипендії треба платити тим, хто показує надзвичайні досягнення і тим, хто цього вкрай потребує. Ми будемо над таким проектом працювати, але це не питання цього року», — заявив міністр.

Сергій Квіт також повідомив, що в Україні планується повернення до 12-річної шкільної освіти. Хоча, наголосив він, на наступний навчальний рік таких змін поки не буде, але, в перспективі, очікується перегляд підходів до самого розуміння завдань освіти. На переконання міністра, молодша школа має бути в населеному пункті, де живе школяр, а от для старшої школи визначальним критерієм має стати якість освіти. Щодо поточних справ, то є приємна новина: серед державних проектів, які було скорочено через війну на Донбасі, першою відновлять «Шкільний автобус», а ще планують повернутися до безкоштовних підручників у школах.

Відбудуться зміни і в професійно-технічній освіті. За модель буде взято досвід Голландії. «В Україні нині понад 1300 ПТУ та ще 300 технікумів і коледжів. Це багато. Ми пропонуємо створити новітні багатопрофільні регіональні центри професійної освіти. Нині працюємо над законом «Про професійну освіту» і до літа внесемо на розгляд ВР», — ділиться планами пан міністр. Утiм долю таких закладів визначатимуть безпосередньо в областях, аби пов’язати професійну освіту з тамтешнім ринком праці.
Людмила НІКІТЕНКО, “Україна молода”