Шановні учні. Нехай ця стаття допоможе вам у тому, що перед тим, як іти на ЗНО, треба знати правила його проведення, права та обов’язки перевіряющих, інструкторів, викладачів, а особливо – як треба вміти себе захищати від некоректноої їх поведінки під час написання ЗНО.
Інформація з перших вуст…

учениця про ЗНО 24 квітня 2015 року я писала ЗНО з української мови та літератури, але мені не вистачило часу, щоб перенести відповіді до бланку А.
Інструктори та директор школи, яка зайшла в кінці тестування накричали та забрали бланки і сказали, якщо ти не здаси, то ми тебе анулюємо. Зрозуміла річ, що я злякалася, почала плакати (що не треба було робити, та це я зрозуміла тільки зараз) просила, щоб дали дописати, та вони відмовили та ще й з насмішкою вигнали з класу.
Спочатку я тільки і плакала, батьки і всі родичі разом зі мною, бо тепер цілий рік сидіти вдома і чекати наступного ЗНО, а хто зна що буде через рік. Було дуже прикро і шкода тих сил, які я витратила на підготовку, весь рік вчила мову, перечитала (повністю!) всі твори з літератури, займалася з репетитором, їздила на курси з підготовки тележурналістів в університет, працювала в газетах, та все виявилося марним. Декілька днів нічого не їла, тільки плакала, не знала, що робити.

Потім написала листа Міністру освіти і науки Квіту Сергію Мироновичу, але відповіді так і не отримала. Потім ми знайшли номери обласного центру оцінювання якості освіти і київського центу. І уявіть, що там сказали?
Відповіли, що можна все вирішити на місці і вкласти чернетку – її б теж зарахували, і по правилам директор школи повинен одразу ж повідомити про будь які ситуації, які стаються під час тестування в їх школі.
Я думаю то все від незнання справи та від небажання щось робити, бо в моїй ситуації директор нічого не зробила, а тільки розпатякала всім кому тільки можна про те, що я завалила тест.

Думаю, що Міністерство і ті люди, які займалися розробкою нової системи перевірки знань повинні були перевіряти тих людей, які призначалися інструкторами та директорів шкіл, в яких проходило тестування. Я маю всі підстави, щоб сумніватися в їх компетентності.

Також, хочу розповісти вам про порушення норм проведення зовнішнього незалежного оцінювання в моїй школі. Інструктори не дотримувалися всіх норм проведення ЗНО: не перевіряли дітей на вході до аудиторії, не розсаджували по місцях, кожен сам знаходив свій номер (що було недопустимо на ПЗНО), на бутилках з водою залишалися етикетки, годинники на інші речі зняли не у всіх дітей, виходячи з аудиторії за нами ніхто до кінця не дивився (я думаю, якщо підготуватися, то можна було з легкістю списати), що свідчить про недосконалість результатів, ще до закінчення ЗНО в приміщенні школи діти користувалися мобільними телефонами, інструктор неточно вказувала час перерви та закінчення проведення ЗНО, також директор часто заходила до аудиторії (що можна було зробити після завершення тестування), говорила зі старшим інструктором та заважала особисто мені (я сиділа за першою партою під номером 1) та іншим учасникам зовнішнього незалежного оцінювання. Після тестування я сказала директору, що вона заважала проходити тестування, мені ж відповіли, що вона має право заходити. Але я думаю, що всі технічні питання проведення ЗНО треба вирішувати не під час самої роботи, бо це дуже заважає зосередитися.

Тому я вимагаю перегляду цієї справи та її вирішення. Дайте мені новий тест, хоч два, я напишу та доведу свої знання. Також хочу, щоб покарали інструкторів та директора школи, так як вони порушували правила і через власну неприязнь до мене, не вирішили цього питання та не звернулися до центру оцінювання, і зараз ми маємо таку ситуацію.
Середа Альона