Одинадцятикласник із Кривого Рогу у власній міні-лабораторії винайшов установку для очищення води для пиття.

«Коли він прийшов до ліцею, в нього була невтомна жага до знань, — розповідає про одинадцятикласника Криворізького гуманітарно-технічного ліцею № 129 Віктора Куриленка вчитель з хімії Наталя Юріївна Лихопавло, — він мав свою власну міні-лабораторію і вже кілька проектів та винаходів, які були відзначені на всеукраїнському рівні». За рік, зі слів Наталі Юріївни, вони пройшли курс до 11-го класу. Віктор може усно сприймати і вирішувати складні задачі, в нього завжди нестандартні цікаві розв’язання, і вже не раз вчителька помічала, що не встигає за ходом думок молодого вченого. Як-то кажуть, учень перевершив свого вчителя…

Саме Віктор Куриленко став цього року переможцем національного туру міжнародного конкурсу «Енергія і середовище», що відбувся в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки України. Його розробка — установка для очищення води — була визнана міжнародним журі як найбільш цікава і перспективна робота.

«У Кривому Розі, як і по всій Україні, стічну воду очищають до ДСТУ по всіх параметрах, окрім фосфатів, за якими норми перевищені в 1,5 раза. Очищення стічних вод від фосфатів дуже актуально для України та інших країн, де в пральних порошках застосовують фосфати, — розповідає молодий винахідник. — У березні минулого року я був у науковому центрі Dow Water & Process Solutions у Таррагоні (Іспанія), де представляв попередню версію своєї установки. Фахівці відзначили, що її доцільно використовувати на підприємствах із водоочищення і підготовки води на етапі перед мембранними фільтрами. Але для цього необхідно розробити проточну версію пристрою. Саме тому було розроблено новий пристрій — проточний електрохлорофлотокоагулятор ПЕХФ-1 для очищення вод від фосфатів та органічних забруднювачів».

Забруднення стічних вод фосфатами призводить до евтрофікації водойм (бурхливого розвитку водоростей). Чим більше у водоймах фосфатів, тим менше шансів для використання їх як джерел питної води. Крім інших «незручностей», забруднення питної води фосфатами активізує розвиток ракових клітин, призводить до невиношування вагітності та вроджених патологій, зниження імунітету, а разом з цим — і тривалості життя. А це вже — глобальні проблеми.

Сам Віктор неодноразово бував за кордоном, захищаючи і показуючи свої наукові роботи, навіть пощастило побачити серце андронного колайдера. Перший його винахід був теж пов’язаний iз водою і мав назву «Енергетична система підводного човна». За допомогою 3D-електроду Віктор винайшов, як ефективно розкладати воду на кисень, придатний до дихання, та водень, який можна використовувати як пальне. «Ідея винаходу виникла ще у 6-му класі, але з того часу, — жартує Віктор — сильно еволюціонувала».

Що таке 3D-електрод і пристрій ПЕХФК-1? Це тривимірна решітка з алюмінієвих електродів. За допомогою звичайної харчової солі та дії електричного струму впродовж п’яти хвилин забруднювачі — фосфати, нітрати, іони важких металів, а також органічні речовини — переходять в осад чи спливають на поверхню, де їх можна з легкістю видалити. Цей винахід одержав аж чотири патенти. Всього у Віктора вже шість робіт, запатентованих у державному реєстрі патентів України.

Запропонований пристрій також може бути застосований як один з етапів водопідготовки перед мембранною системою очищення води (що подовжить ресурс мембранних фільтрів), як самодостатній пристрій для очищення води у разі необхідності отримання технічної води і як мобільний модуль у тому місці, де існує потреба очищення води, наприклад, для отримання технічної води для потреб АТО.

Старшокласник планує вступати до НТУУ «КПІ» і надалі напрацювувати корисні для людства винаходи. «Немає не талановитих людей — ділиться думками Віктор — але не кожен, знайшовши свій талант, використовує його. Адже, окрім таланту, потрібно ще й наполегливо і плідно працювати. Я не створюю собі кумирів, але дуже поважаю таких видатних людей, як Нікола Тесла, Ігор Сікорський, Микола Бурденко. Є багато людей, талант і працездатність яких захоплює»…

Цього року переможці конкурсу «Енергія і середовище» поїдуть у табір на Тянь-Шані, але Віктора чекає ЗНО, тому відпочинок трішки відкладається. Адже в житті часто для того, щоб досягти успіху, потрібно визначити свої пріоритети.

Неля САУЛЯК, Україна молода